Elected candidates - Declared results in district order


Division Successful Candidate Party Votes Majority
Burnley Central East Sobia Malik Labour 1820 1215
Burnley Central West Tony Martin Labour 927 23
Burnley North East Terry Burns Labour 1715 472
Burnley Rural Cosima Towneley Conservative 1420 529
Burnley South West Jeff Sumner Liberal Democrats 1195 214
Padiham & Burnley West Alan Hosker UK Independence Party 1234 228
Chorley Central Steve Holgate Labour 2393 953
Chorley North Hasina Khan Labour 2032 1114
Chorley Rural East Kim Snape Labour 2503 1123
Chorley Rural West Keith Iddon Conservative 2364 685
Chorley South Julia Berry Labour 2048 1009
Clayton with Whittle Mark Perks Conservative 2056 490
Euxton, Buckshaw & Astley Aidy Riggott Conservative 2506 498
Hoghton with Wheelton Andrew Snowden Conservative 1925 95
Fylde East Liz Oades Independent 1889 896
Fylde South Paul Rigby Conservative 1779 1016
Fylde West Paul Hayhurst Independent 1837 149
Lytham Tim Ashton Conservative 1901 526
St Annes North Peter Buckley Conservative 2205 1255
St Annes South Edward Nash Conservative 2244 1593
Accrington North Loraine Ann Cox Labour 1976 834
Accrington South Bernard Dawson Labour 1689 90
Accrington West & Oswaldtwistle Central Munsif Dad Labour 2466 1464
Great Harwood, Rishton & Clayton-le-Moors Miles Parkinson Labour 2926 N/A (2 candidates elected)
Great Harwood, Rishton & Clayton-le-Moors Jenny Molineux Labour 2850 N/A (2 candidates elected)
Oswaldtwistle Peter Britcliffe Conservative 1935 999
Heysham Andrew Gardiner Conservative 1758 612
Lancaster Central Gina Dowding Green Party 2206 1085
Lancaster East Lizzi Collinge Labour 2010 767
Lancaster Rural East Susie Charles Conservative 2309 1369
Lancaster Rural North Phillippa Williamson Conservative 2298 1124
Lancaster South East Erica Lewis Labour 1814 664
Morecambe Central Margaret Pattison Labour 1512 486
Morecambe North Tony Jones Conservative 2404 1566
Morecambe South Charles Edwards Conservative 1613 284
Skerton Hilda Parr Labour 1370 543
Brierfield & Nelson West Mohammed Iqbal Labour 3518 716
Nelson East Azhar Ali Labour 2643 1159
Pendle Central Joe Cooney Conservative 1483 353
Pendle Hill Christian Wakeford Conservative 3180 2265
Pendle Rural Jenny Purcell Conservative 3911 N/A (2 candidates elected)
Pendle Rural David Whipp Liberal Democrats 3485 N/A (2 candidates elected)
Preston Central East Frank De Molfetta Labour 2672 1992
Preston Central West Carl Crompton Labour 1654 971
Preston City Yousuf Motala Labour 2324 1669
Preston East Kevin Ellard Labour 1447 337
Preston North Geoff Driver Conservative 2744 1645
Preston Rural George Wilkins Conservative 2648 2150
Preston South East Jennifer Mein Labour 2172 1672
Preston South West Gillian Oliver Labour 1451 120
Preston West John Potter Liberal Democrats 1676 271
Clitheroe Ian Brown Conservative 1658 5
Longridge with Bowland David Smith Conservative 2425 1685
Ribble Valley North East Albert Atkinson Conservative 2844 2208
Ribble Valley South West Alan Schofield Conservative 2789 2081
Mid Rossendale David Foxcroft Conservative 2194 8
Rossendale East Jimmy Eaton Conservative 1635 89
Rossendale South Anne Cartner Cheetham Conservative 1852 327
Rossendale West David Stansfield Conservative 2066 517
Whitworth & Bacup Peter Steen Conservative 1354 17
Leyland Central Matthew Tomlinson Labour 1895 183
Leyland South Jayne Rear Conservative 1806 296
Lostock Hall & Bamber Bridge Jim Marsh Conservative 1753 322
Moss Side & Farington Michael Green Conservative 2275 1511
Penwortham East & Walton-le-Dale Joan Burrows Conservative 1990 561
Penwortham West David Howarth Liberal Democrats 2258 449
South Ribble East Barrie Yates Conservative 2326 1383
South Ribble West Graham Gooch Conservative 3114 2381
Burscough & Rufford Eddie Pope Conservative 2154 195
Ormskirk Nikki Hennessy Labour 2100 661
Skelmersdale Central Terence Aldridge Labour 2574 2224
Skelmersdale East John Fillis Labour 2175 629
Skelmersdale West Julie Patricia Gibson Labour 2277 1646
West Lancashire East Paul Vincent Greenall Conservative 1921 913
West Lancashire North Malcolm Robert Barron Conservative 2317 989
West Lancashire West David Michael O'Toole Conservative 2231 883
Cleveleys East Andrea Kay Conservative 2510 1214
Cleveleys South & Carleton Alan Vincent Conservative 2546 1590
Fleetwood East Lorraine Beavers Labour 2028 727
Fleetwood West & Cleveleys West Stephen Clarke Conservative 1967 565
Poulton-le-Fylde Alf Clempson Conservative 2954 2132
Thornton & Hambleton John Shedwick Conservative 2524 1543
Wyre Rural Central Vivien Taylor Conservative 2714 2030
Wyre Rural East Shaun Turner Conservative 2501 1025