Local Elections

Detailed declared divisional results

The results for the 2009 election will appear on this page in chronological order as each result is declared.

Lancaster South East - Majority 156

Eligible Voters = 10249, No of Ballots = 3667, No of Spoilt Ballots = 16, Turnout = 35.78%

Conservative candidate JOAN JACKSON elected with 1081 votes (29% of votes).


Lancaster Rural East - Majority 1206

Eligible Voters = 13507, No of Ballots = 5856, No of Spoilt Ballots = 34, Turnout = 43.36%

Conservative candidate SUSIE CHARLES elected with 2498 votes (43% of votes).


Lancaster Central - Majority 412

Eligible Voters = 11226, No of Ballots = 4989, No of Spoilt Ballots = 19, Turnout = 44.44%

Green Party candidate CHRISTOPHER COATES elected with 1993 votes (40% of votes).


Lancaster East - Majority 503

Eligible Voters = 9824, No of Ballots = 3442, No of Spoilt Ballots = 33, Turnout = 35.04%

Green Party candidate SAM RICHES elected with 1502 votes (44% of votes).


Lancaster Rural North - Majority 1369

Eligible Voters = 10517, No of Ballots = 4128, No of Spoilt Ballots = 23, Turnout = 39.25%

Conservative candidate SARAH FISHWICK elected with 2085 votes (51% of votes).


Morecambe West - Majority 140

Eligible Voters = 10715, No of Ballots = 2672, No of Spoilt Ballots = 30, Turnout = 24.94%

Labour candidate JANICE HANSON elected with 684 votes (26% of votes).


Morecambe North - Majority 1135

Eligible Voters = 9639, No of Ballots = 3514, No of Spoilt Ballots = 46, Turnout = 36.46%

Conservative candidate TONY JONES elected with 1972 votes (56% of votes).


Morecambe South - Majority 296

Eligible Voters = 10773, No of Ballots = 3663, No of Spoilt Ballots = 34, Turnout = 34%

Conservative candidate ALBERT THORNTON elected with 1157 votes (32% of votes).


Heysham - Majority 774

Eligible Voters = 10693, No of Ballots = 3518, No of Spoilt Ballots = 25, Turnout = 32.9%

Conservative candidate KEN BROWN elected with 1592 votes (45% of votes).


Chorley South - Majority 57

Eligible Voters = 10536, No of Ballots = 3736, No of Spoilt Ballots = 62, Turnout = 35.46%

Conservative candidate SAMUEL CHAPMAN elected with 1400 votes (37% of votes).


Skerton - Majority 80

Eligible Voters = 9792, No of Ballots = 2647, No of Spoilt Ballots = 17, Turnout = 27.03%

Labour candidate NIKI PENNEY elected with 786 votes (30% of votes).


Garstang - Majority 2065

Eligible Voters = 12218, No of Ballots = 5174, No of Spoilt Ballots = 25, Turnout = 42.35%

Conservative candidate VALERIE WILSON elected with 3036 votes (59% of votes).


Wyreside - Majority 2435

Eligible Voters = 12657, No of Ballots = 5491, No of Spoilt Ballots = 52, Turnout = 43.38%

Conservative candidate BOB MUTCH elected with 3582 votes (65% of votes).


Thornton Cleveleys North - Majority 464

Eligible Voters = 9934, No of Ballots = 4255, No of Spoilt Ballots = 29, Turnout = 42.83%

Conservative candidate ANDREA KAY elected with 1740 votes (41% of votes).


Fleetwood West - Majority 289

Eligible Voters = 9473, No of Ballots = 3727, No of Spoilt Ballots = 23, Turnout = 39.34%

Conservative candidate STAN LEADBETTER elected with 1356 votes (36% of votes).


South Ribble Rural West - Majority 2057

Eligible Voters = 11427, No of Ballots = 4874, No of Spoilt Ballots = 18, Turnout = 42.65%

Conservative candidate KEITH YOUNG elected with 2765 votes (57% of votes).


Rishton & Clayton-le-Moors - Majority 70

Eligible Voters = 10513, No of Ballots = 4061, No of Spoilt Ballots = 99, Turnout = 38.63%

Labour candidate MILES PARKINSON elected with 2016 votes (50% of votes).


Chorley Rural West - Majority 1299

Eligible Voters = 11423, No of Ballots = 4911, No of Spoilt Ballots = 126, Turnout = 42.99%

Conservative candidate KEITH IDDON elected with 3042 votes (62% of votes).


Leyland Central - Majority 411

Eligible Voters = 12520, No of Ballots = 4645, No of Spoilt Ballots = 56, Turnout = 37.1%

Conservative candidate MIKE FRANCE elected with 1942 votes (42% of votes).


Chorley West - Majority 889

Eligible Voters = 12900, No of Ballots = 5257, No of Spoilt Ballots = 184, Turnout = 40.75%

Conservative candidate PETER MALPAS elected with 2981 votes (57% of votes).


Fleetwood East - Majority 307

Eligible Voters = 10217, No of Ballots = 3519, No of Spoilt Ballots = 16, Turnout = 34.44%

Labour candidate CLIVE GRUNSHAW elected with 1296 votes (37% of votes).


Chorley Rural East - Majority 762

Eligible Voters = 12341, No of Ballots = 5418, No of Spoilt Ballots = 70, Turnout = 43.9%

Conservative candidate PAT CASE elected with 2619 votes (48% of votes).


Bamber Bridge & Walton-le-Dale - Majority 546

Eligible Voters = 9904, No of Ballots = 3141, No of Spoilt Ballots = 52, Turnout = 31.71%

Conservative candidate PETER MULLINEAUX elected with 1455 votes (46% of votes).


Poulton-le-Fylde - Majority 1750

Eligible Voters = 11082, No of Ballots = 4663, No of Spoilt Ballots = 29, Turnout = 42.08%

Conservative candidate GEOFFREY ROPER elected with 2550 votes (55% of votes).


Chorley East - Majority 696

Eligible Voters = 9765, No of Ballots = 3550, No of Spoilt Ballots = 18, Turnout = 36.35%

Labour candidate TERRY BROWN elected with 1701 votes (48% of votes).


Fylde West - Majority 23

Eligible Voters = 10016, No of Ballots = 4270, No of Spoilt Ballots = 13, Turnout = 42.63%

Independent candidate PAUL HAYHURST elected with 1761 votes (41% of votes).


Leyland South West - Majority 810

Eligible Voters = 11536, No of Ballots = 3990, No of Spoilt Ballots = 58, Turnout = 34.59%

Conservative candidate MICHAEL GREEN elected with 2038 votes (51% of votes).


Lytham - Majority 896

Eligible Voters = 10338, No of Ballots = 4254, No of Spoilt Ballots = 21, Turnout = 41.15%

Conservative candidate TIM ASHTON elected with 2092 votes (49% of votes).


Accrington South - Majority 479

Eligible Voters = 9288, No of Ballots = 3545, No of Spoilt Ballots = 17, Turnout = 38.17%

Labour candidate GRAHAM JONES elected with 1640 votes (46% of votes).


Thornton Cleveleys Central - Majority 1060

Eligible Voters = 11151, No of Ballots = 4461, No of Spoilt Ballots = 26, Turnout = 40.01%

Conservative candidate JIM LAWRENSON elected with 2111 votes (47% of votes).


Penwortham North - Majority 91

Eligible Voters = 9443, No of Ballots = 4639, No of Spoilt Ballots = 28, Turnout = 49.13%

Liberal Democrats candidate TONY PIMBLETT elected with 2124 votes (46% of votes).


Chorley North - Majority 1592

Eligible Voters = 12259, No of Ballots = 4923, No of Spoilt Ballots = 25, Turnout = 40.16%

Conservative candidate MARK PERKS elected with 2534 votes (51% of votes).


St Annes North - Majority 547

Eligible Voters = 10578, No of Ballots = 4481, No of Spoilt Ballots = 20, Turnout = 42.36%

Liberal Democrats candidate HOWARD HENSHAW elected with 2049 votes (46% of votes).


Accrington West - Majority 22

Eligible Voters = 9850, No of Ballots = 4194, No of Spoilt Ballots = 130, Turnout = 42.58%

Conservative candidate MOHAMMED YOUNIS elected with 2043 votes (49% of votes).


Chorley Rural North - Majority 899

Eligible Voters = 10171, No of Ballots = 3774, No of Spoilt Ballots = 44, Turnout = 37.11%

Conservative candidate MIKE DEVANEY elected with 1849 votes (49% of votes).


Great Harwood - Majority 220

Eligible Voters = 7981, No of Ballots = 3322, No of Spoilt Ballots = 31, Turnout = 41.62%

Labour candidate CIARAN WELLS elected with 1316 votes (40% of votes).


Fylde South - Majority 543

Eligible Voters = 8916, No of Ballots = 3536, No of Spoilt Ballots = 16, Turnout = 39.66%

Conservative candidate PAUL RIGBY elected with 1452 votes (41% of votes).


Preston Central North - Majority 340

Eligible Voters = 10615, No of Ballots = 4430, No of Spoilt Ballots = 16, Turnout = 41.73%

Labour candidate FRANK DE MOLFETTA elected with 1547 votes (35% of votes).


West Lancashire West - Majority 1214

Eligible Voters = 12101, No of Ballots = 4397, No of Spoilt Ballots = 12, Turnout = 36.34%

Conservative candidate WILLIAM CROPPER elected with 2226 votes (51% of votes).


West Lancashire South - Majority 1344

Eligible Voters = 11262, No of Ballots = 4260, No of Spoilt Ballots = 48, Turnout = 37.83%

Conservative candidate DAVID O'TOOLE elected with 2339 votes (55% of votes).


Penwortham South - Majority 1072

Eligible Voters = 11695, No of Ballots = 4007, No of Spoilt Ballots = 89, Turnout = 34.26%

Conservative candidate RENEE BLOW elected with 2048 votes (51% of votes).


Skelmersdale Central - Majority 697

Eligible Voters = 11395, No of Ballots = 2672, No of Spoilt Ballots = 20, Turnout = 23.45%

Labour candidate TERENCE ALDRIDGE elected with 1465 votes (55% of votes).


Preston North - Majority 1261

Eligible Voters = 9001, No of Ballots = 4191, No of Spoilt Ballots = 40, Turnout = 46.56%

Conservative candidate GEOFFREY DRIVER elected with 2460 votes (59% of votes).


Preston City - Majority 923

Eligible Voters = 10072, No of Ballots = 3335, No of Spoilt Ballots = 26, Turnout = 33.11%

Labour candidate YOUSUF MOTALA elected with 1589 votes (48% of votes).


Preston Rural - Majority 2132

Eligible Voters = 9007, No of Ballots = 3912, No of Spoilt Ballots = 22, Turnout = 43.43%

Conservative candidate GEORGE WILKINS elected with 2672 votes (68% of votes).


West Lancashire East - Majority 1248

Eligible Voters = 9282, No of Ballots = 3431, No of Spoilt Ballots = 32, Turnout = 36.96%

Conservative candidate DAVID WESTLEY elected with 1984 votes (58% of votes).


Preston South East - Majority 1044

Eligible Voters = 8999, No of Ballots = 2659, No of Spoilt Ballots = 33, Turnout = 29.55%

Labour candidate JENNIFER MEIN elected with 1601 votes (60% of votes).


West Lancashire North - Majority 1782

Eligible Voters = 10951, No of Ballots = 3813, No of Spoilt Ballots = 35, Turnout = 34.82%

Conservative candidate MALCOLM BARRON elected with 2514 votes (66% of votes).


South Ribble Rural East - Majority 434

Eligible Voters = 9653, No of Ballots = 3602, No of Spoilt Ballots = 64, Turnout = 37.31%

The Idle Toad candidate TOM SHARRATT elected with 1986 votes (55% of votes).


Preston North East - Majority 1019

Eligible Voters = 10613, No of Ballots = 4033, No of Spoilt Ballots = 27, Turnout = 38%

Conservative candidate MICHAEL WELSH elected with 1793 votes (44% of votes).


Skelmersdale East - Majority 165

Eligible Voters = 11194, No of Ballots = 4125, No of Spoilt Ballots = 49, Turnout = 36.85%

Conservative candidate CAROLYN EVANS elected with 1678 votes (41% of votes).


Amounderness - Majority 1484

Eligible Voters = 8917, No of Ballots = 3669, No of Spoilt Ballots = 41, Turnout = 41.15%

Conservative candidate JOHN SHEDWICK elected with 2153 votes (59% of votes).


Accrington North - Majority 635

Eligible Voters = 9962, No of Ballots = 3566, No of Spoilt Ballots = 92, Turnout = 35.8%

Independent candidate MALCOLM PRITCHARD elected with 1771 votes (50% of votes).


Skelmersdale West - Majority 476

Eligible Voters = 11568, No of Ballots = 3120, No of Spoilt Ballots = 19, Turnout = 26.97%

Labour candidate MAGGIE SKILLING elected with 1369 votes (44% of votes).


Preston North West - Majority 384

Eligible Voters = 8997, No of Ballots = 3140, No of Spoilt Ballots = 50, Turnout = 34.9%

Liberal Democrats candidate MARK JEWELL elected with 1380 votes (44% of votes).


Ribble Valley North East - Majority 2021

Eligible Voters = 11815, No of Ballots = 5324, No of Spoilt Ballots = 42, Turnout = 45.06%

Conservative candidate ALBERT ATKINSON elected with 3273 votes (61% of votes).


Ribble Valley South West - Majority 1842

Eligible Voters = 10484, No of Ballots = 4394, No of Spoilt Ballots = 27, Turnout = 41.91%

Conservative candidate CHRIS HOLTOM elected with 2788 votes (63% of votes).


Longridge with Bowland - Majority 2014

Eligible Voters = 10892, No of Ballots = 4084, No of Spoilt Ballots = 45, Turnout = 37.5%

Conservative candidate DAVID SMITH elected with 2820 votes (69% of votes).


Preston West - Majority 38

Eligible Voters = 10442, No of Ballots = 3652, No of Spoilt Ballots = 38, Turnout = 34.97%

Liberal Democrats candidate BILL WINLOW elected with 1590 votes (44% of votes).


Clitheroe - Majority 23

Eligible Voters = 11643, No of Ballots = 4195, No of Spoilt Ballots = 74, Turnout = 36.03%

Liberal Democrats candidate ALLAN KNOX elected with 1864 votes (44% of votes).


Oswaldtwistle - Majority 707

Eligible Voters = 10504, No of Ballots = 3797, No of Spoilt Ballots = 126, Turnout = 36.15%

Conservative candidate PETER BRITCLIFFE elected with 2189 votes (58% of votes).


Rossendale South - Majority 1316

Eligible Voters = 11462, No of Ballots = 4294, No of Spoilt Ballots = 82, Turnout = 37.46%

Conservative candidate DARRYL SMITH elected with 2368 votes (55% of votes).


St Annes South - Majority 265

Eligible Voters = 10711, No of Ballots = 3999, No of Spoilt Ballots = 17, Turnout = 37.34%

Conservative candidate FABIAN CRAIG-WILSON elected with 1618 votes (40% of votes).


Rossendale North - Majority 551

Eligible Voters = 10222, No of Ballots = 4178, No of Spoilt Ballots = 24, Turnout = 40.87%

Conservative candidate TONY WINDER elected with 1894 votes (45% of votes).


Preston Central South - Majority 412

Eligible Voters = 11002, No of Ballots = 3145, No of Spoilt Ballots = 26, Turnout = 28.59%

Labour candidate CARL CROMPTON elected with 1136 votes (36% of votes).


Fylde East - Majority 987

Eligible Voters = 10585, No of Ballots = 4546, No of Spoilt Ballots = 28, Turnout = 42.95%

Independent candidate LIZ OADES elected with 2594 votes (57% of votes).


Brierfield & Nelson North - Majority 279

Eligible Voters = 10698, No of Ballots = 5855, No of Spoilt Ballots = 107, Turnout = 54.73%

Labour candidate MOHAMMED IQBAL elected with 2253 votes (38% of votes).


Preston East - Majority 297

Eligible Voters = 11131, No of Ballots = 2701, No of Spoilt Ballots = 20, Turnout = 24.27%

Labour candidate KEVIN ELLARD elected with 1004 votes (37% of votes).


Pendle Central - Majority 68

Eligible Voters = 10530, No of Ballots = 4133, No of Spoilt Ballots = 20, Turnout = 39.25%

Conservative candidate GEORGE ASKEW elected with 1275 votes (31% of votes).


Rossendale West - Majority 416

Eligible Voters = 8982, No of Ballots = 3435, No of Spoilt Ballots = 21, Turnout = 38.24%

Conservative candidate PETER EVANS elected with 1288 votes (37% of votes).


Ormskirk West - Majority 497

Eligible Voters = 9034, No of Ballots = 3467, No of Spoilt Ballots = 16, Turnout = 38.38%

Conservative candidate ROBERT BAILEY elected with 1465 votes (42% of votes).


Farington - Majority 758

Eligible Voters = 8633, No of Ballots = 2966, No of Spoilt Ballots = 40, Turnout = 34.36%

Conservative candidate MIKE OTTER elected with 1482 votes (50% of votes).


West Craven - Majority 435

Eligible Voters = 13246, No of Ballots = 5841, No of Spoilt Ballots = 29, Turnout = 44.1%

Conservative candidate KEITH BAILEY elected with 2431 votes (42% of votes).


Rossendale East - Majority 586

Eligible Voters = 11654, No of Ballots = 3878, No of Spoilt Ballots = 15, Turnout = 33.28%

Conservative candidate JIMMY EATON elected with 1449 votes (37% of votes).


Burnley Central East - Majority 72

Eligible Voters = 11696, No of Ballots = 4447, No of Spoilt Ballots = 32, Turnout = 38.02%

Liberal Democrats candidate BILL BENNETT elected with 1748 votes (39% of votes).


Nelson South - Majority 529

Eligible Voters = 10661, No of Ballots = 4493, No of Spoilt Ballots = 16, Turnout = 42.14%

Labour candidate GEORGE ADAM elected with 1652 votes (37% of votes).


Whitworth - Majority 37

Eligible Voters = 9730, No of Ballots = 3367, No of Spoilt Ballots = 26, Turnout = 34.6%

Conservative candidate PETER STEEN elected with 941 votes (28% of votes).


Burnley South West - Majority 1041

Eligible Voters = 11682, No of Ballots = 4053, No of Spoilt Ballots = 24, Turnout = 34.69%

Liberal Democrats candidate JEFF SUMNER elected with 1896 votes (47% of votes).


Burnley Rural - Majority 340

Eligible Voters = 11447, No of Ballots = 4356, No of Spoilt Ballots = 31, Turnout = 38.05%

Liberal Democrats candidate MARGARET BRINDLE elected with 1552 votes (36% of votes).


Pendle East - Majority 1644

Eligible Voters = 10978, No of Ballots = 4579, No of Spoilt Ballots = 11, Turnout = 41.71%

Conservative candidate MIKE CALVERT elected with 2295 votes (50% of votes).


Burnley North East - Majority 315

Eligible Voters = 10124, No of Ballots = 3752, No of Spoilt Ballots = 20, Turnout = 37.06%

Liberal Democrats candidate PETER MCCANN elected with 1490 votes (40% of votes).


Padiham & Burnley West - Majority 201

Eligible Voters = 10812, No of Ballots = 3790, No of Spoilt Ballots = 28, Turnout = 35.05%

British National Party candidate SHARON WILKINSON elected with 1155 votes (30% of votes).


Burnley Central West - Majority 586

Eligible Voters = 10923, No of Ballots = 3700, No of Spoilt Ballots = 23, Turnout = 33.87%

Liberal Democrats candidate CHARLIE BRIGGS elected with 1436 votes (39% of votes).


Pendle West - Majority 2005

Eligible Voters = 10800, No of Ballots = 4882, No of Spoilt Ballots = 23, Turnout = 45.2%

Conservative candidate SHELAGH DERWENT elected with 2821 votes (58% of votes).